top of page
Търсене
Снимка на автораVesela Georgieva

РАК НА ГЪРДАТА

В последните години осведомеността за рака на гърдата рязко се увеличи. Нарастващата информация обаче също така доведе до изобилие от информация, което често води до объркване и неточности. За да се предотврати това, събрахме в тази статия редица важни факти и пояснения по темата.

Отбелязва се значително увеличение на броя на жените, засегнати от рак на гърдата, нараства и броя на тези, които биват диагностицирани.

Голямото осъзнаване днес за важността на ранната диагностика доведе до честота при извършването на тестовете (както по отношение на насочването на жените в клиники, така и по отношение на лекарите).

        Увеличаването на броя на диагностицираните жени се дължи и на факта, че днес предраковите клетки също се наричат ​​рак на гърдата (предраково състояние) с тенденцията, че тези клетки могат да се развият в ракови.  В тази връзка е важно да се отбележи: Онкологичното заболяване е често срещано при жените, но съществува и при мъжете със съотношение 1 на 100.


Какво може да предизвика съмнение за развитието на рак на гърдата?

      Препоръчително е да започнете да извършвате профилактични прегледи при специалист поне веднъж годишно след 30-годишна възраст. Важно е да се свържете с лекар, ако:

  • откриете бучка;

  • забележите промяна във формата на гърдата или зърното;

  • гръдната тъкан стане твърда;

  • забележите петна по кожата;

  • усетите нещо ново или различно.

 

     Откриването на симптомите на рака на гърдата е от съществено значение за ранното му диагностициране и успешното лечение. Един от най-честите симптоми на този вид рак е усещане на чувствителна твърдина или чувство за бучка в гърдата. Такава твърдина може да се усети и в подмишницата, като е различна от тъканта на гърдата. Когато тези бучки нарастват по размер, гърдата може да промени формата си. Това също е един от симптомите на рака на гърдата. В редки случаи от гърдата може да се отделя течност, която може да бъде смесена с кръв или да бъде безцветна, което също може да бъде индикатор за рак на гърдата. При продължителен растеж на тумора, причиняващ рак на гърдата, кожата на гърдата може да се оттича и да изглежда напълнена. Често срещани симптоми включват зачервяване на кожата и появата на портокалови кори по повърхността на кожата на гърдата. Ако ракът на гърдата се е разпространил, могат да се появят болки в областта, където се е разпространил. Ранното откриване на признаците на рак на гърдата е от съществено значение за предотвратяване на прогресията на заболяването. Поради тази причина е важно хората да бъдат запознати със структурата на собствените си гърди и със съответните рискове. Всяка жена след 20-годишна възраст трябва редовно да извършва самопрегледи на гърдите си, за да може да открие признаците на рак на гърдата. Самопрегледът на гърдите трябва да се извършва 5-7 дни след края на менструалния цикъл. Жените, които не водят менструация, трябва да извършват самопреглед веднъж месечно.

СИМПТОМИ НА РАК НА ГЪРДАТА:

  • Обикновено безболезнена, твърда структура, движеща се в гърдата.

  • Твърди, подвижни или неподвижни, осезаеми, обикновено безболезнени твърди частици - бучки в гърдата, и отоци, които могат да нарастват с времето.

  • Видими промени в размера или формата на гърдите.

  • Зачервяване, поява на синини, рани, разширяване на кръвоносните съдове, чести малки отоци, точковидни надувания, като портокалова кора по кожата на гърдата.

  • Промени в цвета и формата на зърното и около него, уголемяване, втръщване, промяна на насочеността, корички, пукнатини и ранички.

  • Изтичане на течност, която може да бъде примесена с кръв или да бъде безцветна, от зърното.

  • Болезнени или безболезнени отоци, които може да се видят под мишницата и да се усетят с ръка. Наличието на рискови фактори не означава задължително заболяване.

 

КАКВО МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ, ЗА ДА СЕ НАМАЛИ РИСКЪТ ОТ РАЗВИТИЕ НА РАК НА ГЪРДАТА?

    Съществуват различни начини да се намали рисковият профил за развитие на рак на гърдата. Включването на физическа активност в ежедневието е от съществено значение. Изследванията показват, че физическата активност, включително бързото ходене за поне 1,25 - 2,5 часа седмично, може да намали риска от рак на гърдата при жените с до 18%. По-дългите периоди на физическа активност също допринасят за допълнително намаляване на риска.

       Някои изследвания показват, че продължителното кърмене може да  намали риска от рак на гърдата. Важно е също така да се отбележи, че при употреба на противозачатъчни средства рисковият профил може да се увеличи малко. Въпреки това, при прекратяване на тяхната употреба, рисковият профил се нормализира. Жените, които са имали повече бременности и са забременели на ранна възраст, имат по-нисък риск от развитие на рак на гърдата. Този факт е свързан със спирането на менструалния цикъл по време на бременността.

Информацията относно подтипа на рака на гърдата е съществена за вземане на решения относно лечението и предприемането на мерки за неговия успех.

 

ВИДОВЕ РАК НА ГЪРДАТА

Видовете рак на гърдата се определят след патологично изследване на тъканта, взета чрез биопсия. Въпреки че съществуват много различни видове рак на гърдата, те обикновено се класифицират в две основни категории:

  1. Дуктален карцином: Този вид рак се формира в клетките, които образуват каналите в гърдата.

  2. Лобуларен карцином: Този вид рак се развива в млечните жлези на гърдата.

Дукталните и лобуларните карциноми се разделят на два подтипа - неинвазивни (in situ), които не се разпространяват, и инвазивни, които могат да се разпространят извън източната тъкан.

Неинвазивни (In Situ) Карциноми:

  • Дуктален карцином In Situ: Това е вид рак, който често не се усеща при пипане и може да се открие само при изследвания като мамография. Пациентите с този вид рак могат да изпитват отделяне на течност от зърното.

  • Лобуларен карцином In Situ: Този вид рак увеличава риска от развитие на рак на гърдата в двете гърди с 8-10 пъти. Пациентите с този диагнозен статус се наблюдават редовно и подлагат на внимателно проследяване, а понякога им се предоставят защитни лекарства.

Инвазивен (Разпространяващ се) Карцином:

Инвазивният рак се развива, когато клетките на рака проникват извън източната тъкан и започват да се разпространяват. Повечето случаи на рак на гърдата са инвазивни карциноми. Най-често срещаният вид е дукталният карцином, който произтича от клетките, образуващи каналите на гърдата.

Ако имате нужда от допълнителна информация или имате конкретни въпроси, искате да направите запитване относно дадена медицинска интервенция, не се колебайте да се свържете с нас чрез нашите контактни данни, които можете да намерите на нашия уебсайт. Нашите представители ще бъдат радостни да ви помогнат и да отговорят на всичките ви въпроси.


17 преглеждания0 коментара

Comments


bottom of page